Pozostań w formie

Czym jest?
W wielu przypadkach stanowi alternatywę dla chirurgii plastycznej, oferując znacznie mniej inwazyjne zabiegi stopniowo odmładzające twarz, szyję i dekolt. Koncentruje się nie tylko na korygowaniu wyraźnych defektów, jak np. zmarszczki, lecz pozwala na skuteczne dbanie o dobrą kondycję skóry na przestrzeni lat.
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się rosnącym zainteresowaniem i powinno się pamiętać, że mogą być wykonywane jedynie przez lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje. Najpełniejsze wykształcenie zapewnia udział w kilkunastomiesięcznych studiach podyplomowych.
Co zapewnia?
- usuwanie zmarszczek toksyną botulinową oraz kwasem hialuronowym
- korektę kształtu lub objętości ust
- poprawę kondycji skóry przy pomocy mezoterapii ukierunkowanej na konkretne problemy skórne
- leczenie nadpotliwości dłoni, pach, stóp
- peelingi lekarskie
Bądź piękna, uśmiechnięta,
pewna siebie
każdego dnia.
Nawykowe zgrzytanie
bądź zaciskanie zębów
– to właśnie bruksizm.
Przeczytaj jak sobie z nim radzić.
Bruksizm jest nieuświadomionym odruchem wywoływanym przez mięśnie odpowiedzialne za żucie pokarmu.
W normalnych warunkach mięśnie te pozwalają na rozdrabnianie twardego pokarmu w jamie ustnej. W sytuacjach patologicznych – stają się ujściem dla rozładowania stresu.
W ciągu dnia, podczas przeżywania nerwowej sytuacji, osoba dotknięta schorzeniem zaciska z całej siły zęby, niepotrzebnie i nadmiernie napinając wspomniane mięśnie, co pozwala jej na subiektywne, chwilowe złagodzenie irytacji lub wzburzenia. W nocy, całkowicie nieświadomie zgrzyta zębami, na co często zwraca uwagę partner śpiący obok. Bruksizmowi nocnemu często towarzyszą zaburzenia w czasie snu REM, omamy przysenne, zespół niespokojnych nóg, mówienie przez sen, chrapanie oraz bezdech senny. Skutkuje to zmęczeniem i niewyspaniem, uczuciem zmęczenia żwaczy zaraz po przebudzeniu, bólami głowy i stawu odpowiedzialnego za rozwarcie ust.
Co jest przyczyną zgrzytania zębów?
Z pewnością predysponuje do niego profil psychologiczny pacjenta oraz czynniki genetyczne. Silny, przewlekły stres, nerwice, przebyte urazy głowy, padaczka, niedobór magnezu, ale i często czynniki miejscowe takie, jak nieleczone wady zgryzu, nieuzupełnione braki w uzębieniu, nieprawidłowo wykonane wypełnienia kompozytowe i uzupełnienia protetyczne, zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego, a nawet nadużywanie gumy do żucia.
Obraz kliniczny pacjenta stomatologicznego nie wzbudza wątpliwości dla lekarza dentysty – często wypadające wypełnienia, starte zęby w stopniu doprowadzającym z czasem do obnażenia miazgi zęba, utrata przyczepu dziąseł, czyli obnażanie szyjek zębowych, Zaburzenia profilu twarzy polegające na skróceniu dolnego odcinka i rozrostu żawczy, co skutkuje kwadratowym kształtem twarzy, szczególnie niekorzystnym wizualnie dla kobiet. Siła nadmiernie pracujących żwaczy jest tak ogromna, że może doprowadzić do pęknięcia nawet zdrowych zębów.
Jak leczymy bruksizm?
Bruksizm należy leczyć interdyscyplinarnie – za pomocą botoksu, szyny relaksacyjnej oraz fizjoterapii.
Zastosowanie toksyny botulinowej w formie niebolesnych iniekcji powtarzanych co pół roku jest skutecznym sposobem na rozluźnienie napiętych mięśni. Przy prawidłowym podaniu, wykonanym przez wyszkolonego, doświadczonego specjalistę przynosi ulgę i nie powoduje żadnych powikłań.
Zabieg zaliczany jest do procedur „lunchowych” i pozwala wrócić do normalnych zajęć bezpośrednio po zabiegu. Nie upośledza mówienia, gryzienia pokarmów, mimiki. Działa „niezależnie” i dobrze uzupełnia noszenie szyny relaksacyjnej, czy wykonywania ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.